2012. március 2., péntek

Naperőmű-kísérlet Pápán, felkészülés a jövő üzleti lehetőségeire

A jövőben várhatóan megnő majd a fotovoltaikus kiserőművek – közismertebb nevén a háztartási méretű naperőművek – száma mind a lakossági mind az üzleti felhasználók körében. Ezek az alternatív, zöld energiát termelő egységek nem csupán arra képesek, hogy a háztartások vagy ipari telephelyek energiaigényét részben vagy egészében kielégítsék, hanem arra is használhatók, hogy a fel nem használt áramot vissza is táplálják a nagy elektromos hálózati rendszerekbe. Ennek hatásait tanulmányozza az a pápai EH-SZER telephelyen folyó kísérlet, melynek keretében a cég saját erőből épített fel egy fotovoltaikus mini erőművet.

„A kísérlet ötlete az elmúlt év augusztusában merült fel, az ősz folyamán terveztük meg és kezdtük meg a rendszer összeállítását, az áramtermelés december 15-én indult meg. Ez a rendszer csak az első lépcsőfoka annak a nagy méréssorozatnak, amivel azt akarjuk szimulálni, hogy mi történik akkor, ha több ponton, különféle teljesítményű és fajtájú fotovoltaikus erőmű termel áramot a közcélú kisfeszültségű hálózatra csatlakozva. Ez ugyanis megváltoztathatja a hálózati adottságokat és kérdés, hogy milyen hatással lesz a hálózatok karakterisztikájára és ez mennyire lesz befolyásolható, vezérelhető a hálózatirányító részéről” – magyarázta Hajdú Benkő Zoltán műszaki tervezési szakreferens, a pápai fotovoltaikus kiserőmű „atyja”. Az adatok kiértékelésében és a mérésekben az EH-SZER Kft. kollégáinak támogatást nyújt a veszprémi Pannon Egyetem is, amely tudományos munkatársai szaktudását és mobil mérőműszereket bocsátott a projekt rendelkezésére.

Az EH-SZER a pápai minierőművön végzett kísérletsorozattal kíván felkészülni a jövőre. „A megújuló energiák piacán már régóta jelen vagyunk, hiszen ez egy valós terjeszkedési terület, ahonnan elismerést és profitot szerezhetünk cégünk számára. A pápai fotovoltaikus kiserőmű segítségével kísérletezhetünk, tanulmányokat végezhetünk, aminek eredményeivel segíthetjük a DSO munkáját. Ha ugyanis megjelenne egy a jelenleginél kedvezőbb állami szabályozás, ami ténylegesen is támogatná a megújuló energiaforrások, így a napenergia használatát, ugrásszerűen megnőhet az ilyen jellegű villamos energia termelő egységek száma és erre mind nekünk, mind a hálózat üzemeltetőjének készen kell állnunk. Elég ha vigyázó tekintetünket Németországra vetjük: ott már 19 GW a beépített napelem teljesítmény, gigantikus piacról beszélünk tehát” – mondta el Hajdú Benkő Zoltán.

A fotovoltaikus minierőművek jól alkalmazhatók háztartások energiaellátására is, akár a teljes villamos energia igény kielégíthető belőle. Az ilyen rendszerek nappal energiát termelnek, amit visszatáplálnák a hálózatba, és amelyért a szolgáltató bizonyos átvételi díjat – magánszemélyek esetében az aktuális áram ár összegét – fizet. Éjjel pedig a hálózatból vásárolja a fogyasztó az áramot. Ehhez szükséges egy úgynevezett ad-vesz mérő beépítése, mely az oda-vissza áramló energia mennyiséget követi, és amely alapján az éves elszámolás elvégezhető. Mai árakon mintegy nettó 3 millió forintos beruházást igényel egy ilyen háztartási kiserőmű, melynek megtérülése támogatás igénybevétele nélkül a lakosság vonatkozásában ~10 év. Üzleti célú zöldenergia termelés nem engedélyezett a háztartások számára, így „keresni” nem lehet a házi erőművel: csak a háztartás energiaigényének fedezéséhez elegendő napelem felszerelése engedélyezett. Azonban egy cég számára, ahol mind a pályázati, mind az amortizációból eredő költségek elszámolása engedélyezett egy ugyanilyen rendszer 5 éven belül megtérül és ez már egy valós piaci és gazdasági lehetőség, amit figyelembe kell vennünk!

„A jelenlegi gazdasági helyzetben létfontosságú a számunkra, hogy a hagyományos hálózatépítési szerepkörünk mellett új feladatokat is felvállaljunk. Saját EBIT-felelősséggel a cégcsoporton kívülről is megpróbálunk minél több megrendelést szerezni és ezzel magasabb profitot termelni” – mondta el Marosvári Árpád általános ügyvezető.
„Ha nem akarunk a piacon zajló eseményekből kimaradni, fel kell készülnünk a változásokra. A háztartási erőmű létesítésével sikeresen teszteltük a képességeinket, a szerelői állományunkat is közel vittük a technológiához” – tette hozzá Csulak Ferenc, a kft. másik ügyvezetője.

Az EH-SZER pápai telephelyén létesített kísérleti 4 kWp-es kiserőmű termelési adatait egy áttekintő webes felületen bárki figyelemmel is kísérheti, az alábbi link segítségével.

http://soleil.atw.hu/